Yeşua AROYO Koro Şefi / Bariton

İstanbul Belediye Konservatuarı Şan Bölümü’nü bitirdi ve İşletme dalında yüksek öğrenim gördü. 1970-72 yıllarında verdiği konserlerle Sefarad şarkıların İstanbul’da yeniden gündeme gelişini başlattı. 1977’de İstanbul British Council Madrigal Topluluğu’na, 1979’da İstanbul Filarmoni Derneği Orkestrası’na solist olarak katıldı. 

1977-1990 yılları arasında İstanbul Dutch Chapel Cantata Topluluğu’na katılarak Haendel’in Messiah, Chandos Anthem, Dettinger Te Deum, Oh Be Joyful In The Lord; Pergolesi’nin Magnificat; M.A.Charpentier’nin Messe de Minuit Pour Noël; Vivaldi’nin Magnificat, Gloria; J.S.Bach’ın Weihnachtsoratorium, Magnificat, Jesu der du meine Seele ve Gabriel Fauré’nin Messe de Requiem’inde oratoryo solisti olarak yeraldı. 

1982’de Salzburg’da Mozarteum Müzik Akademisi’nde Prof. Schilhawsky ile Alman Lied’i, 1986 ve 1987’de de Santiago en Compostela’da (İspanya) soprano Ana Higueras ile İspanyol Müziği üzerine çalışmalarda bulundu. 

1973’te koro şefliğine yöneldi. 1982’de koral oda müziği alanında Türkiye’nin ilk özel topluluğu olan İSTANBUL ODA KOROSU’nu kurdu. 1992’de İstanbul Devlet Operası Gençlik Korosu’nun şefliğine getirildi. 1994-95‘te kurucu şefi olarak Bursa Çizakça Çoksesli Korosu’nu yönetti. İstanbul Oda Korosu’yla Ankara, Mersin, Antalya, Karditsa (Yunanistan), Preveze (Yunanistan), Piteşti (Romanya), Torrevieja (İspanya) koro festivallerinde konserler verdi.

Uzun bir aradan sonra konser şarkıcılığına tekrar başladı. 2002’de besteci Nazife GÜRAN’ı anma konserini verdi. 2001’de Avrupa Yahudi Kültürü Günü İstanbul Etkinlikleri çerçevesinde Sefarad ve Aşkenaz Şarkıları, 2005’te Musevi kökenli Amerikan Bestecilerinden Broadway Müzikallerinden Seçmeler konserlerini verdi. 2006’da CRR Konser Salonu’nda şef Hakan Şensoy yönetimindeki İstanbul Oda Orkestrası eşliğinde Cihat Aşkın’ın çağdaş Sefarad şiirleri üzerine bestelediği Kumların Örttüğü Yollar adlı şarkı dizisinin ilk seslendirmesini yaptı. 

Koro şefi olarak 1994’te Türk-Yunan Abdi İpekçi Dostluk ve Barış Ödülü, 1996’da Dünya Kardeşlik Birliği Mevlana Yüce Vakfı Müzik Ödülü, 2000’de Türkiye Polifonik Korolar Derneği Koro Müziğine Hizmet Özel Ödülü, 2002’de FKD Yaşar P. ALBUKREK Sanat Ödülü’ne layık görüldü. 

Yönetimindeki İstanbul Oda Korosu 1994’te 12.Karditsa Koro Festivali’nde Bizans Müziği dalında 3.lük, Ankara’da Türkiye Korolar Şenliği’nde 1997’de Madrigal Başarı, 1998-99’da Müzikalite, 2000’de Ritmik Başarı, 2001’de Özgün Eser Yorumlama ödüllerini, 1999’da Denizbank Özendirme Ödülü’nü aldı. 1998’de Yunanistan’da 4.Preveze Koro Yarışması’nda 2.lik ve Gümüş Madalya ile ödüllendirildi.

Solo ses repertuarından koro için başarılı düzenlemeleri vardır. Artistik öğeler kadar didaktik öğeleri de bünyesinde bulunduran sanatçının, bir şef olarak ses eğitiminden gelmesi, koro yönetimindeki özel başarısını sağlayan önemli bir nedendir. Rönesans madrigalinden günümüze dek uzanan geniş repertuarıyla AROYO, araştırmacı ve güçlü müzikal kişiliğinin yanısıra, icra disiplini ve yorum derinliğine olan kararlı bağlılığı sayesinde İstanbul dinleyicisinin yoğun beğeni ve saygısını kazanmış bir koro şefidir.