Derya BOSTAN / Koro Şefi

1991’de Bursa’da doğdu. Müzik eğitimine 2005 yılında Bursa Zeki Müren Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ni kazanarak başladı. Koro derslerini Levent SEZGİN ile sürdürdü. 2008 yılında Almanya’nın Rathenow’daki kardeş okulunda okul orkestrasıyla konser verdi. 2009 yılında ilk keman resitalini verdi. Ayrıca birçok solo ve orkestrayla birlikte konserler verdi. Ortaöğretimi boyunca koro ile birlikte Ankara Polifonik Korolar Şenliği’ne katıldı ve Çorum, Bursa ve Ankara’da konserler verdi. 2009 yılında Zeki MÜREN Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’nden mezun oldu ve Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü özel yetenek sınavlarına girerek burada müzik eğitimine devam etti.

2010 yılında “Farabi Değişim Programı” kapsamında Ankara Gazi Üniversitesi’nde bir yıl okumaya hak kazandı. Gazi Üniversitesi’nde keman derslerini Yrd. Doç. Dr. Mehmet EFE, şan derslerini Prof. Dr. Suna ÇEVİK koro çalışmalarını Öğr. Gör. Dr.  Atilla Çağdaş DEĞER ve Öğr. Gör. Çiğdem AYTEPE ile devam etti.  Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Müzik Eğitimi Bölümü Lisans 2 korosu ile Mersin Polifonik Korolar Şenliği’ne katıldı. Aynı yıl MÜZED Muammer Sun korosunda korist olarak söyledi. Koroyla birlikte Gazi Üniversitesi’nde Prof. Suna ÇEVİK’e saygı konserinde ve Ankara Polifonik Korolar Şenliği’nde konserler verdi.

2011 Eylül ayı itibariyle DMD Gençlik Korosu'nda korist olarak söylemeye, DMD Çocuk Korosu'nun da yardımcı şefliğini yapmaya başladı. DMD Gençlik ve Çocuk korosuyla birçok konser veren BOSTAN, 2012 Şubat ayında MIAM'ın düzenlediği Prof. Dr. Volker HEMPFLING Masterclass'ına  gözlemci olarak katıldı. DMD Gençlik Korosu ve çocuk korosu ile Ankara polifonik korolar şenliğine katıldı. DMD Gençlik Korosu ile birlikte Entonasyon, homojenlik ve koro tınısı başarı ödülü ve Hayri Akay jüri özel ödülü almaya hak kazandı. Şefliğini yaptığı DMD Çocuk Korosu ile ise Yapıtı Yorumlamada Koro-Şef uyumu ödülünü almaya hak kazandı. Aynı yıl Gazi Üniversitesi Lisans III Korosu ile Macaristan'da düzenlenen Cantemus 9. Uluslararası Koro Festivali'nden Dünya ikinciliği ödülü kazanarak, Gümüş madalya almaya hak kazandılar. 2012-2013 sezonunda Bursa Büyükşehir Belediyesi DMD Minikler Korosu’nu çalıştırdı. 2013 yılında Uludağ Üniversitesi müzik öğretmenliği bölümünden mezun oldu. Halen DMD Gençlik Korosu'nda korist olarak söylemektedir.